петък, 14 февруари 2014 г.

Хайде на полето, хайде в планината да видим откъде идват влакната...

Попаднах на тази презентация http://www.upc.smm.lt/ekspertavimas/mddb/Technologijos/Mokymo%20priemon%C4%97%20%E2%80%9ENat%C5%ABral%C5%ABs%20pluo%C5%A1tai%E2%80%9C.pdf

Не знам дали ще ми повярвате, как и думичка не разбирам, дори и не знам на какъв език е, но всичко в нея е показано много простичко и ясно, та дори дете от детската градина ще разбере и запомни видовете текстилни влакна и техния произход. Все пак - ето и превод:


Това са естествените влакна.
-растителни - памук, лен, рамия, коноп и юта
-животински - коприна и вълна
                                                             ПАМУК


Памучно растение по време на цъфтеж и образуване на плодни кутийки. По повърхността на семенцата в плодните кутийки израстват влакънца.



Семенцата узряват, а влакънцата по тях - вижте сами.


Време е да оберем памука с комбайн...

или на ръка...
...да го балираме и транспортираме до преработвателните предприятия.

                                                                ЛЕН

Красота! Сини цветчета на дълги стъбла, достигащи до 130 сантиметра.

Стъблата се състоят от дървесна обвивка и проводяща ликова част. На нас ни трябва именно ликото изградено от фини издължени клетки слепени здраво помежду си с растителни лепила и пектин. Няма да се откажем и от семенцата, които ще използваме за да си направим масла, безир, дори да си поръсим хлебче.

Трябва обаче първо да отделим ликовата част от дървесната обвивка, която е здраво залепена за нея. Затова ленът се оскубва и подрежда на земята. Дъждовете и росата размекват растителните лепила и това ще улесни нашата задача. Нарича се росно отопяване.
След това ще очукаме и изрешим многократно.


Скатяваме и изтегляме на ленти, и още много технологични процеси, докато си облечем ленен костюм или сложим ленена покривка на масата.

                                           РАМИЯ


Изглежда като коприва нали? Достига на височина от 2 до 5 метра.


Това е водно отопяване. И тук целта е да се отдели ликовата част от дървесната обвивка.


Рамията има изключителна здравина и лъскавина. Освен изделия с техническо приложение, от нея се правят и много фини платове за дрехи, които по блясък не отстъпват на копринените. Недостатък е единствено голямата мачкаемост.

                                                   КОНОП

Достоен представител на семейството на ликовите влакна и ценна суровина за текстила и медицината. За съжаление с печална слава заради наркотичните свойства на листата на някои видове от това растение.

Дано ви хареса разходката и превода.




Няма коментари:

Публикуване на коментар